Zróżnicowanie elewacji wynika z funkcji: frontowa jest zamknięta, ogrodowa – stwarza mieszkańcom przyjazne miejsce do życia. W tej grze bierze udział starannie dozowany kolor.
Wygląd elewacji odpowiada funkcjonalnemu podziałowi domu. Zbudowany na narożnej działce ma kształt litery L – dwa jego skrzydła osłaniają ogród od ulicy. Do wykończenia użyto białego tynku, szarej cegły klinkierowej i płyt HPL pokrytych barwionym fornirem (Prodema). Na każdej elewacji dominują inne materiały, zgodnie z odmiennym charakterem ulicy i ogrodu.
Od strony ogrodu elewacje są wyższe i odznaczają się większą okazałością. Przeważają w nich na przemian ułożone prostokątne płyty elewacyjne i tafle szyb. Przejrzyste szkło zaprasza do środka leśny krajobraz i powoduje, że dom wydaje się otwarty. Intensywna, słoneczna barwa forniru emanuje ciepłem. Dzięki niej taras osłonięty dwoma skrzydłami domu jest nie tylko zaciszny, lecz także ogrzewany kolorem. Kompozycję dopełnia biały tynk, który doskonale komponuje się z innymi barwami i podkreśla każdy detal elewacji.
Inaczej wygląda dom od strony ulicy. Tu elewacje mają charakter zamknięty. Nie ...
W artykule znajdziesz:
- galerię zdjęć domu zbudowanego na narożnej działce
- opis wykończenia elewacji, do której użyto białego tynku, szarej cegły klinkierowej i płyt HPL pokrytych barwionym fornirem
- wypowiedź architekta, która jest praktyczną podpowiedzią dotyczącą konkretnych rozwiązań technicznych zastosowanych w wykończeniu tego budynku
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Tekst Sylwia Jastrzębska
Zdjęcia Andrzej Szandomirski