Aranżacja adaptowanego poddasza

Czyli dlaczego należy zaczynać od łazienki

Paweł Detko
Paweł Detko

Trzeba niemało wyobraźni, aby w ciemnym nieużytkowym strychu zobaczyć przyszłe wygodne mieszkanie. Jest jednak wiele przykładów udanego wykorzystania takich trudnych przestrzeni.

O udanej adaptacji strychu decyduje rozplanowanie funkcji – czyli decyzja, gdzie będzie łazienka, kuchnia, a gdzie sypialnie, jak podzielimy wnętrze i co umieścimy pod skosami dachu. Na kondygnacji poniżej (piętrze lub parterze) przestrzeń przy ścianach zewnętrznych nie jest ograniczona spadkami dachu, a miejsca najbliżej okien i wyjść na balkony są najatrakcyjniejsze użytkowo. Co innego poddasze. Powierzchnie tuż przy krawędziach dachu są zwykle niskie (często też ciemne), a najcenniejsza wysoka przestrzeń znajduje się w środku planu. Dlatego aranżując wnętrze strychu, nie powtarza się na ogół układu mieszkań niższych kondygnacji. Nie byłoby to korzystne dla wygody i wyglądu poddasza. Lepiej szukać innych rozwiązań.

Aranżacja adaptowanego poddasza

Adaptację poddasza może utrudniać usytuowanie elementów konstrukcyjnych. Czasem zostają częściowo obudowane meblami. Projekt: Dominika Trzcińska, Michał Kotłowski

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • praktyczne wskazówki, od czego zacząć adaptację poddasza i o jakich zasadach pamiętać
  • podpowiedzi, o ile może się zmniejszyć wysokość strychu po zakończonej adaptacji
  • szczegółowe informacje dotyczące urządzania łazienek pod skosami
  • kilka przydatnych uwag na temat wydzielania schowków na poddaszu
  • zdjęcia i rzuty ciekawie zaaranżowanych adaptowanych strychów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2016 Tekst architekt Paweł Detko
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU