Szybka budowa domu modelowego. Zobacz, jak sprawnie przebiegała

Już coraz bliżej do finału budowy domu modelowego z Kolekcji Muratora, który powstaje na Mazowszu, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Przedstawiamy fotorelację z najważniejszych etapów budowy.

Dom ma 81,6 m2 powierzchni użytkowej na parterze i poddasze, które można zaadaptować na cele mieszkalne. Ma klasyczną prostopadłościenną bryłę przykrytą dachem dwuspadowym. Do głównej bryły dostawiony jest nieco niższy garaż o podobnym kształcie. Na parterze znajdują się wszystkie podstawowe pomieszczenia mieszkalne – łazienka, kuchnia, salon i dwie sypialnie. Wysokość poddasza pozwala na wygospodarowanie tam jeszcze dodatkowego pokoju z łazienką. 

Szum morza – Murator M141

Relacjonujemy przebieg budowy domu wznoszonego według projektu gotowego z Kolekcji Muratora. Budynek parterowy o powierzchni użytkowej 81,6 m2 z poddaszem do adaptacji powstaje w Skubiance (niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego) na Mazowszu. Buduje go firma deweloperska TWOJE DOMY.PL sp. z o.o.

Projekt domu: architekt Ewa Dziewiątkowska, znajdziesz go na www.muratorprojekty.pl.

rys. Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Fundamenty domu

W wersji podstawowej projektu dom ma tradycyjne fundamenty. W tym przypadku inwestor chciał posadowić go na płycie fundamentowej z wodną instalacją ogrzewania podłogowego. To przede wszystkim oszczędność czasu. Stosując fundament płytowy, można skrócić budowę o mniej więcej trzy tygodnie. Na dobrze wykonanej, równo wybetonowanej płycie nie trzeba też robić żadnej wylewki – można bezpośrednio do niej przykleić posadzkę. Umieszczenie w płycie ogrzewania umozliwia wykorzystanie masy betonu jako elementu akumulującego ciepło.

Dzień 3. – układanie styropianu, zbrojenia i rozmieszczanie instalacji grzewczej

Na podkładzie z polistyrenu umieszczono zbrojenie belek oraz przegłębień pod kominami i schodami

fot. Piotr Mastalerz
Dzień 4. – betonowanie płyty

Na koniec usunięto pomocnicze szalunki z OSB i zabezpieczono płytę folią. Następnie potrzebna była dwutygodniowa przerwa technologiczna, aby beton osiągnął wymaganą wytrzymałość i można było murować ściany. W tym czasie powinno się go pielęgnować, czyli polewać wodą

fot. Piotr Mastalerz

W artykule „Fundamenty w cztery dni” pokazujemy dzień po dniu, jak wyglądały prace związane z budową płyty fundamentowej.

Ściany i stropy

Ściany zostały zbudowane w technologii dwuwarstwowej z ociepleniem – tak jak w oryginalnym projekcie. Inwestor zdecydował, że do budowy zostaną wykorzystane pustaki z ceramiki poryzowanej, które będą ocieplone styropianem. Strop gęstożebrowy to strop Teriva 4.0/1. Jest zbudowany z keramzytobetonowych pustaków ułożonych między prefabrykowanymi belkami żelbetowymi.

Ściany i stropy

Dom jest zrobiony z ceramiki. Ścianki kolankowe oraz wzmocnienia ścian szczytowych są żelbetowe

fot. Piotr Mastalerz
Układanie stropu i zbrojenia

Belki stropowe wsunięto w wieniec stropowy nad dolne zbrojenie. Aby unieść końce belek, do muru trzeba było przybić deski

fot. Mariusz Bykowski

Więcej informacji na temat tego etapu budowy oraz zdjęć, na których zobaczysz szczegółowo, jak wyglądało murowanie ścian parteru, ścian szczytowych, układanie zbrojenia i betonowanie stropu, znajdziesz w artykule „Ściany i stropy”.

Budowa dachu

Budowa dachu Zdjęcia (10)
fot. Piotr Mastalerz

Zamykanie stanu surowego – montaż drzwi, okien i bramy garażowej

W domu modelowym jest 13 otworów okiennych, w tym jeden wykusz. Zastosowane okna są stosunkowo duże. Do domu prowadzi dwoje drzwi. Główne, którymi wchodzi się do holu, oraz gospodarcze – z ogrodu do garażu. W jednostanowiskowym garażu zamontowano wygodną bramę segmentową, do której będzie zainstalowana automatyka. Okna, drzwi oraz brama garażowa mają okleinę w tym samym kolorze – złoty dąb. Od strony wnętrza są białe.

Zamykanie stanu surowego

Okna i drzwi wstawiono, stosując montaż warstwowy, z użyciem taśm. Przewidzianą w projekcie bramę uchylną zastąpiono nieco droższą i nowocześniejszą konstrukcją segmentową

fot. Piotr Mastalerz
Okna w licu muru

Okna zamontowano na kotwy montażowe oraz dyble. Producent tych okien zaleca takie podwójne mocowanie w przypadku kolorowych ram. Takie profile mocno rozszerzają się pod wpływem ciepła promieni słonecznych i pracują. Gdyby zostały osadzone tylko na kotwach, mogłyby je wygiąć i przesunąć się

fot. Piotr Mastalerz
Wstawianie drzwi

Wypoziomowaną ościeżnicę wstępnie przytwierdzono do muru dyblami montażowymi

fot. Piotr Mastalerz

Całą fotorelację z tego etapu budowy znajdziesz w artykule „Zamykanie stanu surowego”.

Ocieplenie i elewacja

Ściany z pustaków ceramicznych ocieplono grubą warstwą styropianu grafitowego. Izolację wzmocniono siatką z włókna szklanego zatopioną w kleju. Wykończenie stanowi cienkowarstwowy tynk silikonowy.

Przyklejanie i kołkowanie styropianu Zdjęcia (6)

20-centymetrowa izolacja ściany jest połączona z 10-centymetrową warstwą polistyrenu izolującego płytę fundamentową, dzięki czemu zachowana jest ciągłość termoizolacji oraz tworzy się nawis ochraniający cokół. Ściana musi być idealnie pionowa, a płyta powinna tworzyć jedną płaszczyznę z pozostałymi elementami styropianowymi. Aby to osiągnąć, co chwilę sprawdzano wypoziomowanie elewacji

fot. Piotr Mastalerz

Zapoznaj się ze szczegółowym opisem ocieplania i tynkowania domu wraz ze zdjęciami pokazującymi prace krok po kroku.

Zobacz wideo, w którym pokazujemy, jak powstawał dom:

 

Już coraz bliżej do finału budowy domu modelowego, który powstaje na Mazowszu, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Zobaczcie, jak szybko i starannie przebiega budowa! Dom ma 81,6 mkw. powierzchni użytkowej na parterze i poddasze, które można zaadaptować na cele mieszkalne. Jest budowany przez firmę deweloperską TWOJE DOMY.PL według projektu gotowego M141 - Szum morza z Kolekcji Muratora. Szczegółowe informacje o budowie ścian i stropów znajdziecie na łamach bieżącego numeru „Muratora”. Wkrótce pokażemy kolejne prace i gotowy dom!

Posted by Miesięcznik Murator on 14 listopad 2015

Już wkrótce otwarcie domu – będzie można zobaczyć go osobiście! Dom znajduje się w miejscowości Skubianka niedaleko Zalewu Zegrzyńsiego.

warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA