Róże – kwiaty lata

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Są ważnym elementem kompozycji podziwianych przez nas angielskich ogrodów. A przecież wystarczy wiedzieć, jak hodować te rośliny, by również w naszych ogrodach zajęły należne im miejsce.

Róże zawsze miały zagorzałych wielbicieli. Ogrodnicy tworzyli i wciąż tworzą nowe piękne odmiany – przez setki lat powstało ich ponad 20 tysięcy. Część z nich już nie istnieje, inne przez lata zapomniane z powrotem wracają do łask, na przykład cudownie pachnące róża damasceńska, która jest uprawiana od czasów starożytnych, oraz róża stulistna.

Choć towarzyszy im opinia, że są trudne w uprawie i nie wszędzie chcą rosnąć, można je mieć w każdym ogrodzie.

Przygotowujemy miejsce

Co zrobić, żeby róże dobrze się zaaklimatyzowały na działce, były silne i zdrowe? Trzeba wybrać dla nich właściwe miejsce. Najlepsze jest słoneczne, ciepłe i osłonięte od przeciągów, jednak całodzienny skwar i gorące stojące powietrze nie są wskazane. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli jest uboga, należy ją wymieszać z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Glebę ciężką, gliniastą warto rozluźnić, mieszając z gruboziarnistym piaskiem. Ważne jest, by podłoże miało lekko kwaśny odczyn (pH 6,0-6,5). Jeśli jest zbyt zasadowe, trzeba dodać kwaśnego torfu, jeżeli zbyt kwaśne – dolomitu.

Róże nie lubią nadmiaru wody, nie należy więc ich sadzić tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wyższy niż 100 cm.

Róże – kwiaty lata

Róże najlepiej posadzić w słonecznej części działki. Początkujący ogrodnicy powinni wybrać róże parkowe, które zdrowo rosną oraz długo i obficie kwitną. Dobrym towarzystwem są dla nich kocimiętka i lawenda

fot. Piotr Gorączko

W artykule znajdziesz:

  • rady, gdzie posadzić róże (ziemia, nasłonecznienie) i jak je pielęgnować (nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem)
  • wskazówki, jakie odmiany wybrać (wielkokwiatowe, wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, pienne, pnące, miniaturowe)
  • zdjęcia pięknych kompozycji ogrodowych z różami w roli głównej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Anna Skórkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU