Są ważnym elementem kompozycji podziwianych przez nas angielskich ogrodów. A przecież wystarczy wiedzieć, jak hodować te rośliny, by również w naszych ogrodach zajęły należne im miejsce.
Róże zawsze miały zagorzałych wielbicieli. Ogrodnicy tworzyli i wciąż tworzą nowe piękne odmiany – przez setki lat powstało ich ponad 20 tysięcy. Część z nich już nie istnieje, inne przez lata zapomniane z powrotem wracają do łask, na przykład cudownie pachnące róża damasceńska, która jest uprawiana od czasów starożytnych, oraz róża stulistna.
Choć towarzyszy im opinia, że są trudne w uprawie i nie wszędzie chcą rosnąć, można je mieć w każdym ogrodzie.
Przygotowujemy miejsce
Co zrobić, żeby róże dobrze się zaaklimatyzowały na działce, były silne i zdrowe? Trzeba wybrać dla nich właściwe miejsce. Najlepsze jest słoneczne, ciepłe i osłonięte od przeciągów, jednak całodzienny skwar i gorące stojące powietrze nie są wskazane. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Jeżeli jest uboga, należy ją wymieszać z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Glebę ciężką, gliniastą warto rozluźnić, mieszając z gruboziarnistym piaskiem. Ważne jest, by podłoże miało lekko kwaśny odczyn (pH 6,0-6,5). Jeśli jest zbyt zasadowe, trzeba dodać kwaśnego torfu, jeżeli zbyt kwaśne – dolomitu.
Róże nie lubią nadmiaru wody, nie należy więc ich sadzić tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wyższy niż 100 cm.
W artykule znajdziesz:
- rady, gdzie posadzić róże (ziemia, nasłonecznienie) i jak je pielęgnować (nawożenie, przycinanie, ochrona przed mrozem)
- wskazówki, jakie odmiany wybrać (wielkokwiatowe, wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, pienne, pnące, miniaturowe)
- zdjęcia pięknych kompozycji ogrodowych z różami w roli głównej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych