Warto wykorzystywać w ogrodzie rośliny dobrze znoszące cięcie. Stanowią ozdobę, a przy tym mogą mieć znaczenie praktyczne.
Formowane drzewa i krzewy tworzą efektowną oprawę domu i poprawiają warunki życia – dostarczają tlenu, pozytywnie wpływają na lokalny mikroklimat, chronią przed zanieczyszczeniami. Można nimi zastąpić solidne drewniane, metalowe czy murowane konstrukcje takie jak ogrodzenia, przegrody i parawany wewnątrz ogrodu, a nawet altany. Najlepiej sprawdzą się gatunki dobrze znoszące cięcie, z których tworzy się żywopłoty o rozmaitym charakterze.
Rośliny można też poprowadzić tak, aby pędy na odpowiedniej wysokości stworzyły sklepienie. Dzięki temu powstanie cieniste zielone wnętrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekt będzie zadowalający, jeśli rośliny będą starannie pielęgnowane oraz systematycznie formowane, i to już od pierwszej wiosny po posadzeniu.

Formowane na płasko drzewa zajmują niewiele miejsca, nadają się więc do małego ogrodu. Do kształtowania roślin używa się bambusowych tyczek, do których przywiązywane są gałęzie tworzące kolejne piętra
fot. Piotr GorączkoW artykule znajdziesz:
- wskazówki, jak wybierać rośliny liściaste i iglaste dobrze znoszące cięcie
- podpowiedzi, kiedy i jak ciąć rośliny oraz jak je formować, na przykład w kształty kuliste, jak tworzyć z nich parawany dzielące ogród na kameralne wnętrza, a także altany
- informacje dotyczące żywopłotów z roślin formowanych: jakie gatunki najlepiej sprawdzą się w tej roli, jak je sadzić
- instrukcję dotyczącą pielęgnacji i podlewania takich roślin

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych