Przepis na idealny trawnik
Trawnik wokół domu to stały element prawie każdej posesji. Gęsta, równo przycięta murawa jest nie tylko ozdobą ogrodu, ale również miejscem wypoczynku rodziny. Niestety, gdy kiepsko rośnie, bywa powodem frustracji. Co zrobić, żeby darń była zdrowa i soczyście zielona? Podajemy sprawdzony przepis.
1. Wybierz rodzaj trawnika
Możemy go założyć z rolki lub siewu. Ten pierwszy sposób polecany jest w sytuacji, gdy zależy nam na czasie i nie chcemy czekać, aż posiana trawa wykiełkuje i zagęści się, na co trzeba kilku miesięcy. Sprawdzi się również w trudnych warunkach terenowych, na przykład na skarpach, gdzie zakładanie trawnika z siewu bywa zawodne (nasiona mogą spływać w czasie podlewania lub deszczu).
Z kolei zaletą trawnika z siewu, w porównaniu z tym z rolki, jest niższa cena i łatwiejsza pielęgnacja w początkowym okresie wzrostu. W dużych ogrodach, ze względów ekonomicznych, możemy więc założyć trawnik z rolki w najbliższym otoczeniu domu i obok tarasu, a pozostały teren obsiać trawą i cierpliwie czekać, aż urośnie. Po roku różnice między darnią z siewu i z rolki nie będą widoczne.
Z rolki. Taki trawnik możemy zakładać ...
W artykule znajdziesz:
- porady, o co zadbać w trakcie zakładania trawnika, aby później nie pojawiały się na nim ani choroby, ani szkodniki;
- podpowiedzi, kiedy opłaca się założyć trawnik z siewu, a kiedy z rolki;
- prawie wszystkie niezbędne informacje na temat prawidłowego koszenia, nawożenia i podlewania trawnika;
- opis zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym da się uratować nawet bardzo zniszczoną murawę.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych