To jest modne

Ogród preriowy

Bezkresne morze traw i kwitnących bylin ciągnące się po horyzont - tak właśnie wyobrażamy sobie północnoamerykańskie prerie. W rzeczywistości takie krajobrazy możemy obejrzeć jedynie w westernach i rezerwatach przyrody. Sentyment jednak pozostał, bo moda na ogrody preriowe przeżywa obecnie renesans i dotarła również do naszego kraju.

Ogród preriowy

Ogród w stylu preriowym dobrze wygląda w połączeniu z architekturą nowoczesną. Jej proste formy są odpowiednim tłem dzikiej i z pozoru nieuporządkowanej roślinności. Z kolei delikatne z natury kształty roślin preriowych dodają surowej architekturze lekkości.

1. miskant chiński ‘Malepartus’ 2. hakonechloa smukła 3. bodziszek 4. ostnica cieniutka 5. trzęślica modra ‘Dauerstrahl’ 6. aster nowoangielski ‘Septemberrubin’ 7. rdest himalajski

fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Jeśli zdecydujemy się na taki ogród, możemy zagospodarować otoczenie domu relatywnie niedrogo i efektownie, a dodatkowo zgodnie z panującymi trendami w sztuce ogrodowej. Możemy w ten sposób urządzić cały ogród albo tylko jedną rabatę. Niezwykła wszechstronność idei ogrodu preriowego pozwala bowiem na zastosowanie jej w każdym nieomal miejscu, pod warunkiem że spełnia ono podstawowe wymaganie siedliskowe – zapewnia wystarczająco dużą ilość światła słonecznego. Dlatego nawet na ograniczonej przestrzeni tarasu, ogrodu na dachu czy dużej skrzyni balkonowej można stworzyć iluzję prerii.

W artykule znajdziesz:

  • odpowiedź na pytanie, co to jest ogród preriowy oraz praktyczne wskazówki, jak go zaprojektować;
  • inspirujące zdjęcia gotowych wzorów rabat preriowych – z opisanymi roślinami;
  • rady, jak zaplanować rabatę preriową;
  • bogaty zestaw sprawdzonych roślin do jej założenia.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Natalia Marcinkowska-Chojnacka
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR