Naturalnie czy mineralnie
Jak nawozić rośliny
Wiosną rozwijające się rośliny potrzebują wielu minerałów. Musimy je dostarczyć w postaci nawozów.
Oczywiście nikogo nie trzeba przekonywać, że rośliny uprawiane w żyznej, zasobnej w substancje pokarmowe glebie są ładne, zdrowe, a przy tym odporniejsze na mróz i choroby. W środowisku naturalnym rezerwuarem składników odżywczych jest próchnica. Powstaje ona z rozłożonych przez mikroorganizmy szczątków roślinnych, takich jak opadłe jesienią liście czy obumarłe pędy. Usuwając z ogrodu resztki organiczne, przeciwdziałamy temu procesowi. Próchnica nie powstaje, bo nie ma z czego, dlatego konieczne jest nawożenie.
Jak stosować nawozy
1. Przed sadzeniem roślin. W warzywniku i na zakładanych rabatach nawóz należy rozsypać równomiernie na powierzchni gruntu i przekopać na głębokość 10-15 cm. Tam, gdzie będą sadzone krzewy i drzewa, miesza się go z glebą na głębokość dwukrotnie większą niż bryła korzeniowa rośliny.
2. Na rabatach. Nawóz rozkłada się między roślinami i delikatnie miesza pazurkami z podłożem, tak żeby nie uszkodzić korzeni (płytko korzenią się na przykład rośliny wrzosowate). Następnie trzeba podlać ziemię niezbyt silnym strumieniem wody, by nie wypłukać preparatu.
3. Na trawniku. Nawóz musi być bardzo równomiernie rozmieszczony, ponieważ w miejscu, w którym sypnięto go zbyt dużo, darń może zasychać. Najlepiej posłużyć się siewnikiem. Można też podzielić preparat na dwie części i jedną rozsiać wzdłuż, a drugą, idąc w poprzek murawy. Na koniec trawnik należy podlać.
4. Wokół krzewów i drzew. Nie trzeba zasilać całej powierzchni gleby wokół rośliny. Wystarczy rozłożyć nawóz koliście, mniej więcej tak, jak pada rzut korony. W tym miejscu w ziemi znajdują się najmłodsze i najbardziej aktywne korzenie, które pobierają z podłoża wodę z rozpuszczonymi substancjami.
W artykule znajdziesz:
- informacje, kiedy, jak i czym nawozić rośliny
- wskazówki dotyczące nawożenia naturalnego i mineralnego
- krótki przegląd nawozów organicznych i syntetycznych dostępnych w sprzedaży
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych