Kostka do kostki

Taras z bruku betonowego

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Taras można zbudować tak samo jak nawierzchnię przed domem. Sprawdzonym materiałem są betonowe kostki brukowe. Jego wykonanie nie jest trudne.

Taras z kostek brukowych buduje się wprost na gruncie, podobnie jak podjazd czy ścieżki w ogrodzie. Nie trzeba wylewać płyty betonowej, wystarczy dobrze przygotować podbudowę z kruszywa. Dlatego jego zrobienie jest znacznie prostsze, a przy tym tańsze niż wykonanych w inny sposób.

Robimy podbudowę

To ważny etap – solidna podbudowa zapewnia trwałość nawierzchni. Pracę należy rozpocząć od zdjęcia humusu, czyli żyznej próchnicznej warstwy ziemi grubości około 30 cm. Poznaje się ją po barwie – jest ciemniejsza od gruntu rodzimego. Trzeba ją usunąć nawet wtedy, gdy taras jest znacznie wyniesiony ponad powierzchnię terenu na działce i konieczne jest usypanie pod nim skarpy. Humus z czasem zmienia objętość, więc pozostawiony pod nawierzchnią mógłby spowodować powstanie na niej nierówności. Można go rozplantować w ogrodzie albo zdeponować na niewysokiej pryzmie i wykorzystać do obsypania ukończonego tarasu.

Po zdjęciu humusu oczyszcza się i wyrównuje dno wykopu, a następnie sypie podbudowę z kruszywa mieszanej frakcji 0-40 mm, na przykład pospółki. Do jej wykonania wykorzystuje się...

W artykule znajdziesz:

  • rady krok po kroku, jak zbudować taras z bruku betonowego
  • instrukcja zdjęciowa
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
Zdjęcia Tomasz Zaborowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU