Kamienne ogrody

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Kamienie są tak naturalnym elementem kompozycji ogrodowych jak ziemia, woda i drewno. Doskonale współgrają z roślinami i ożywiają przestrzeń działki.

W kompozycjach ogrodowych możemy wykorzystać wszystkie dostępne kamienie, choć panuje przekonanie, że najlepsze są te, które zastaliśmy na działce lub pochodzą z najbliższej okolicy – wtedy zagospodarowany przez nas teren harmonijnie wpisze się w otaczający krajobraz. Tradycyjny skalniak – kopiec z polnych kamieni – jako konstrukcja wyglądająca w ogrodzie nienaturalnie jest już niemodny. Teraz szukamy takich rozwiązań, które nie tylko pięknie wyeksponują rośliny, ale też będą przypominać fragment naturalnego krajobrazu.

Kamienne ogrody

Pierwsze skojarzenia, jakie nasuwają się, gdy myślimy o skale, to siła, moc, pewność. Dlatego aranżacje łączące kamienie i rośliny odbieramy jako stabilne i powiązane z naturą

fot. Jerzy Kala

W artykule znajdziesz:

  • zasady jakimi należy się kierować przy projektowaniu ogrodu skalnego.

Dowiesz się jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Anna Skórkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU