Drewniany taras na płycie betonowej

Jak to się robi

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Tarasy drewniane cieszą się dużym powodzeniem. Są eleganckie, przyjazne i ładnie się komponują z roślinnością. Są modne. Pokazujemy, jak wykończyć deskami płytę betonową.

Płyta z betonu umożliwia wykończenie tarasu zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zamiast przyklejać płytki ceramiczne czy kamienne, można zrobić podłogę z desek.

Konstrukcja pod deski

Deski tarasowe układa się na drewnianych legarach, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu drewno szybciej przesycha. To zwiększa trwałość nawierzchni. Należy jednak pamiętać, że legary nie powinny się stykać z betonem, bo to grozi ich zniszczeniem. Dlatego układa się je na podkładkach z papy, gumy lub tworzywa sztucznego (te ostatnie mają grubość 1-8 mm i są oznaczone kolorami). Można się też posłużyć specjalnymi podkładkami składającymi się z klina, podstawki i stopki. Inne rozwiązanie to wsporniki o regulowanej wysokości (mają średnicę 80/168 mm i wysokość 45-70, 70-120 lub 120-220 mm) z głowicą samopoziomującą.

Wszystkie te elementy służą nie tylko stworzeniu dystansu, ale ułatwiają też wyrównanie poziomu powierzchni tarasu. Musi on mieć spadek 1-2% w kierunku ogrodu umożliwiający szybki spływ wody deszczowej.

Drewniany taras na płycie betonowej

Drewnem można wykończyć taras i stopnie, nawet takie o skomplikowanym kształcie

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • rady, jak krok po kroku zbudować taras drewniany na płycie betonowej
  • wskazówki, jak połączyć deski, wykorzystując system ukrytego montażu
  • zdjęcia z kolejnych etapów prac
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2016 Tekst Anna Skórkowska
Zdjęcia Mariusz Bykowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA