Wczesna wiosna to dobry moment na przycinanie roślin. To jedna z ważniejszych prac pielęgnacyjnych. Poprawia ich kondycję, sprawia, że mają ładniejszy kształt, intensywniej kwitną, rodzą smaczniejsze owoce.
Pracę rozpoczynamy, gdy temperatura ustabilizuje się powyżej zera, czyli zwykle w pierwszej połowie marca. Lepiej dłużej nie zwlekać. Niektóre rośliny przycięte zbyt późno, gdy ruszyła już wegetacja, „płaczą”, wypuszczając bardzo dużo soku. W tym czasie nie wolno ich kaleczyć. Formowanie kończymy, zanim rozpocznie się sezon gniazdowania ptaków.
Przycinamy
- Po co. Żeby nadać roślinie ładny kształt, prześwietlić koronę, usunąć chore pędy, które są siedliskiem infekcji. Przycięte rośliny lepiej rosną i są zdrowsze, obficiej kwitną i plonują, ponieważ do wnętrza korony dociera dużo światła.
- Kiedy. Najlepiej, jeśli dzień jest słoneczny, bo wówczas rany, które powstały w czasie cięcia, szybciej przesychają i zabliźniają się. To zmniejsza ryzyko zainfekowania ich drobnoustrojami wywołującymi choroby drewna.
- Jak. Powierzchnia cięcia powinna być równa i gładka – takie rany lepiej się goją niż te, których brzegi są zmiażdżone czy poszarpane. Dlatego przed pracą należy sprawdzić, czy narzędzia są wystarczająco ostre.
W artykule znajdziesz:
- rady, jak formować krzewy i drzewa ozdobne, żywopłoty, pnącza oraz krzewy i drzewa owocowe
- informacje, jaki wybrać sekator, piłę, nożyce do żywopłotu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych