Murator pomaga

Urządzamy małą łazienkę

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej przeznaczenia...

Łazienkowej przestrzeni stawiane są różne wymagania. Inne powinna spełnić ta, która ma na co dzień służyć rodzinie, inne taka, która musi dodatkowo pełnić funkcję pralni, a jeszcze inne przeznaczona dla gości.

Pokazane projekty przekonują, że nawet stosunkowo niedużą łazienkę naszych Czytelników (4,54 m2) można zaprojektować tak, by dobrze odgrywała różnorodne role.

Nie tylko wielkość

Kształt łazienki – zbliżony do kwadratu (1,97 x 2,34 m) – ułatwia aranżację. Jednak pewnym utrudnieniem w estetycznym zaplanowaniu przestrzeni jest usytuowanie pionu kanalizacyjnego – znajduje się przy ścianie naprzeciwko wejścia. Także miejsce drzwi (w rogu łazienki) okazuje się niefortunne, gdy w pomieszczeniu powinno być wiele urządzeń. O ile przesunięcie drzwi nie nastręcza dużych trudności, o tyle z lokalizacją WC jest inaczej. Najlepiej pozostawić je tam, gdzie jest pion kanalizacyjny, a jeśli zmiana jest niezbędna, przesunięcie nie powinno być większe niż 1 m. Dlatego w trzech przedstawionych projektach WC pozostało na starym miejscu, tylko w jednym konieczna okazała się zmiana jego lokalizacji.

Urządzamy małą łazienkę

Kabiny z rozwieralnymi drzwiami mają subtelniejsze podziały niż te z przesuwnymi. Dzięki temu łazienka wydaje się przestronniejsza. Tym razem do podziału ściany kabiny dostosowano szerokość umywalki i blatu – tak, aby nie utrudniać otwierania drzwi

fot. Patrycjusz Pietruszka

W artykule znajdziesz:

  • cztery propozycje projektu łazienki o powierzchni 4,5 m2
  • rady, jak dostosować aranżację łazienki do indywidualnych potrzeb
  • pomysły na to, co zrobić, by niewielkie pomieszczenie wydawało się przestronniejsze
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2015 Tekst Anna Okołowska
Projekty architekt Patrycjusz Pietruszka, P2-designs
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU