Urządzamy łazienkę
Powinna być piękna i wygodna. Aby taka była, pomysły trzeba dostosować do możliwości, jakie daje przestrzeń łazienki...
Wygodnie w każdej łazience
Komfort korzystania z łazienki można podnieść bez zajmowania jej powierzchni. Pozwala na to wyposażenie, któremu nie potrzebna jest dodatkowa przestrzeń. Poza powszechnym ogrzewaniem podłogowym są również inne mniej znane rozwiązania, np. elektryczne grzałki do grzejników, które nie tylko regulują temperaturę, lecz także pozwalają na jej zaprogramowanie na określony czas. Inne wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę, urządzając łazienkę, to składane siedziska do kabin prysznicowych, elektroniczne deski sedesowe z funkcją bidetu lub bidetki – baterie do korzystania z miski WC jak z bidetu – czy też składane lusterka powiększające montowane do ściany.
Zasady urządzania wygodnej łazienki
Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Tajemnica tkwi w jej rozplanowaniu. Plan powinien zawsze wynikać z funkcji. Tylko wtedy możemy optymalnie wykorzystać każdy centymetr, i to niezależnie od powierzchni, którą dysponujemy. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej łazienki.
Projekt zacznijmy od podzielenia łazienki na strefy (przydadzą się papier milimetrowy i kolorowe kredki): toaletową (WC, umywalka, bidet) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać. Wygodnie, jeśli toaletowa jest bliżej wejścia. Kąpielowa może być wydzielona szklaną albo murowaną ścianą (pełnej lub niepełnej wysokości). Można jednak zrobić dokładnie odwrotnie i z przestrzeni łazienki wyizolować WC. Ważne, by projekt był jak najprostszy. Raptem dwie-trzy kreski na planie.
Na koniec zostawmy wybór wyposażenia. Oferta ceramiki łazienkowej i baterii jest tak duża i różnorodna, że do każdej koncepcji znajdziemy odpowiednie urządzenia, na przykład umywalki, wanny czy brodziki o nietypowych rozmiarach.
Pamiętajmy o wyeliminowaniu trudno dostępnych zakamarków, w których będzie się gromadził brud i które niełatwo utrzymać w czystości. Dlatego, jeśli to możliwe, starajmy się nie umieszczać stojących urządzeń zbyt blisko ścian. W utrzymaniu czystości pomoże też podwieszenie mebli lub wbudowanie ich w ściany. Najlepiej we wnękach między, a także nad stelażami podtynkowymi do montażu ceramiki. Powodzenia!
Artykuł ten składa się z części:
Wydanie: Murator 11/2012