Dom na czasie

Światło z góry

Anna Okołowska
Anna Okołowska
Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Modne wnętrze powinno być pełne naturalnego światła. Dlatego tak popularne są dziś okna dachowe i świetliki, które zapewniają je przez cały dzień.

Nowoczesne wnętrza są coraz lepiej doświetlane. Budujący domy bardziej niż kiedyś uświadamiają sobie potrzebę dostępu do naturalnego światła. Dlatego przeszklenia w nowo projektowanych domach są coraz większe i lokalizowane tak, by pozyskiwać jak najwięcej światła. Pod tym względem bezkonkurencyjne są te usytuowane na dachu.

Światło padające z góry może rozjaśnić nawet pomieszczenie usytuowane od północy, północnego wschodu czy północnego zachodu. Tam, gdzie promienie słońca wpadające przez pionowe okna mają ograniczony dostęp przez większą część dnia, naturalnym światłem można będzie się cieszyć od wschodu do zachodu słońca.

Nieważna jest też pogoda, bo nawet w pochmurny dzień do wnętrz będzie wpadało światło z nieboskłonu. Poza tym, że podnosi to komfort życia, ma też znaczenie ekonomiczne, ponieważ do oświetlania pomieszczeń zużywa się wtedy mniej energii elektrycznej i mniej trzeba za nią płacić.

Światło z góry

Salon otwarty po połacie skośnego dachu będzie pełen dziennego światła, gdy zostanie doświetlony oknami dachowymi. Projekt: Łukasz Hęćka

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • wiele przykładów na udane doświetlenie wnętrz światłem dziennym
  • omówienie sposobów doświetlenia pomieszczeń pod dachem płaskim
  • wskazówki, jak wybrać świetliki i wysoko położone okna w dachu skośnym
  • podpowiedź, kiedy koniecznie trzeba owinąć ocieplenie wokół rury świetlika.

Prezentujemy nowe rozwiązanie – okna w zespoleniu kalenicowym – z dokładnym rysunkiem technicznym i wyceną.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Anna Okołowska, Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU