Światło z góry
Modne wnętrze powinno być pełne naturalnego światła. Dlatego tak popularne są dziś okna dachowe i świetliki, które zapewniają je przez cały dzień.
Nowoczesne wnętrza są coraz lepiej doświetlane. Budujący domy bardziej niż kiedyś uświadamiają sobie potrzebę dostępu do naturalnego światła. Dlatego przeszklenia w nowo projektowanych domach są coraz większe i lokalizowane tak, by pozyskiwać jak najwięcej światła. Pod tym względem bezkonkurencyjne są te usytuowane na dachu.
Światło padające z góry może rozjaśnić nawet pomieszczenie usytuowane od północy, północnego wschodu czy północnego zachodu. Tam, gdzie promienie słońca wpadające przez pionowe okna mają ograniczony dostęp przez większą część dnia, naturalnym światłem można będzie się cieszyć od wschodu do zachodu słońca.
Nieważna jest też pogoda, bo nawet w pochmurny dzień do wnętrz będzie wpadało światło z nieboskłonu. Poza tym, że podnosi to komfort życia, ma też znaczenie ekonomiczne, ponieważ do oświetlania pomieszczeń zużywa się wtedy mniej energii elektrycznej i mniej trzeba za nią płacić.
W artykule znajdziesz:
- wiele przykładów na udane doświetlenie wnętrz światłem dziennym
- omówienie sposobów doświetlenia pomieszczeń pod dachem płaskim
- wskazówki, jak wybrać świetliki i wysoko położone okna w dachu skośnym
- podpowiedź, kiedy koniecznie trzeba owinąć ocieplenie wokół rury świetlika.
Prezentujemy nowe rozwiązanie – okna w zespoleniu kalenicowym – z dokładnym rysunkiem technicznym i wyceną.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych