DOM DOBRZE URZĄDZONY

Oświetlenie dekoracyjne

Maria Tyniec
Maria Tyniec

Zdobi i gra pierwszoplanową rolę w kreowaniu nastroju, co doceniamy szczególnie zimą. Z kolei okres świąteczny to świetny moment do eksperymentowania. Łańcuchy lampek, papierowe i szklane lampiony czy świece to prosty sposób, by sprawdzić, jak pod wpływem światła dom ożywa i poprawia się nastrój nas samych.

Dom Dobrze Urządzony.jpeg
Wiszące oprawy zapewniają oświetlenie funkcjonalne (stołu i blatu wyspy) i dekoracyjne, a oprawy techniczne na suficie dają równomierne oświetlenie ogólne. Uzupełnienie kinkietami pozwoliło dodatkowo budować kolejne warstwy światła fot. Piotr Mastalerz, projekt domu: Marcin Rubik, wnętrz: Małgorzata Kühnl-Kinel

Światło – rozprasza ciemność, ale też modeluje architekturę wnętrza. Dobrze dobrane oświetlenie funkcjonalne (robocze) zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy, chociażby w kuchni, oraz chroni nasz wzrok podczas czytania czy oglądania telewizji. Wisienką na torcie każdego projektu oświetlenia jest kreowanie nastroju światłem. Same lampy mogą być ozdobą i nadać charakter wnętrzu, nawet jeśli nie spełniają żadnej innej funkcji. Podobnie snop światła wydobywający z półmroku intrygujący kształt wazonu.

W artykule znajdziesz:

  • prawdy i mity o oświetleniu dekoracyjnym
  • inspirujące rozwiązania
  • podpowiedzi co wybrać: lampę, kinkiet czy reflektor
  • informacje o interesujących produktach
  • opis sposobów regulacji natężenia światła
  • informacje jak inteligentne może być oświetlenie domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2020 Tekst architekt wnętrz Maria Tyniec
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU