Odpływy liniowe można zaliczyć do łazienkowych hitów ostatnich lat. Są potrzebne w kabinie prysznicowej, którą chcemy ustawić bezpośrednio na posadzce, albo w wydzielonej na strefę prysznica przestrzeni w łazience, gdy w ogóle rezygnujemy z gotowej kabiny i brodzika. Ich głównym zadaniem jest szybkie odprowadzenie wody z natrysku do kanalizacji, ale mają też wiele innych zalet.
Skąd popularność odpływów liniowych? Przede wszystkim jest związana z trendami w urządzaniu współczesnych łazienek, zgodnie z którymi zamiast umieszczania tradycyjnych kabin prysznicowych z akrylowym brodzikiem wydziela się komfortowe strefy natrysku we wnękach lub bezpośrednio z przestrzeni łazienki, oddzielając je od reszty pomieszczenia jedynie taflą lub taflami szkła. Aby ta strefa pełniła swoją funkcję, w ścianach zabudowuje się baterie podtynkowe, zaś w dnie montuje odpływ do kanalizacji. Powstałą w ten sposób strefę bardzo często wykańcza się taką samą okładziną jak sąsiednie ściany, a dno – dokładnie tak samo jak pozostałą część podłogi w łazience, na przykład płytkami ceramicznymi, kamieniem lub mozaiką.

Szklana tafla oddziela strefę prysznica od pozostałej części łazienki, w podłodze – tuż przy ścianie – odpływ liniowy, a w ścianie elegancka bateria podtynkowa z deszczownicą – to nowoczesna wersja kabiny prysznicowej
fot. Mariusz Bykowski, projekt: Marta Ogrodowczyk/Marta Ogrodowczyk StudioW artykule znajdziesz:
- atuty odpływów liniowych
- aranżacje z odpływem liniowym
- warianty do wyboru
- odpływy zabudowane w podłodze
- najważniejsze decyzje

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych