Nowoczesny parkiet

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Wprawdzie drewniane podłogi są modne od stuleci, jednak co jakiś czas przechodzą metamorfozę – nowy wzór, barwa, a nawet budowa drewnianych elementów sprawia, że stary poczciwy parkiet zyskuje drugą młodość.

Nowoczesny parkiet to taki, który tworzy ujednoliconą płaszczyznę. Zarysowuje się na nim wzór drewnianych deszczułek, ale jest on subtelny.

Jaki wzór

Jeśli chcemy, by nasz parkiet wyglądał nowocześnie, powinniśmy wybrać największe deski parkietowe mające blisko 1,4 m długości lub materiał, który wygląda tak jak one. Wciąż na czasie są też podłogi, w których najdłuższe elementy są wymieszane z krótszymi (od 30 cm). W obu przypadkach obowiązuje ten sam modny wzór – pokładowy – w którym deszczułki biegną równolegle do siebie, najlepiej w kierunku od drzwi do okna. Ich przesunięcia względem siebie są nieregularne, inaczej niż przy wzorze w cegiełkę.

W nowoczesnych wnętrzach pojawia się niekiedy parkiet ułożony w jodełkę francuską (zamiast tradycyjnej jodełki), w którym krótsze boki są przycięte pod kątem 45o.

Nowoczesny parkiet

Modne jest drewno o ujednoliconej barwie. Tutaj uzyskano taki efekt przez wędzenie. Dzięki niemu dąb ma głęboką ciemnobrązową barwę

fot. Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, z jakiego materiału można ułożyć modną drewnianą posadzkę
  • rady, czym się kierować, wybierając drewno na nowoczesny parkiet
  • informacje, w jaki sposób je układać
  • przykładowe ceny materiałów
  • przydatne adresy sklepów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Modna podłoga Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU