Mocny akcent nad blatem

Monika Ochnik
Monika Ochnik

W nowoczesnej, minimalistycznie urządzonej kuchni kolorowa ściana nad blatem będzie efektownym elementem przykuwającym wzrok, który ożywi wnętrze i doda mu oryginalnego charakteru.

Przez ostatnie lata wykończenie ściany nad blatem płytkami ceramicznymi było standardem, który obowiązywał niemal we wszystkich domach. Z czasem nasze kuchnie przeszły jednak przemianę. Odkąd we wnętrzach dominuje minimalistyczna biel, a fronty szafek kuchennych połyskują lakierem, ceramika nad blatem stała się passé. Taka aranżacja wymaga nowoczesnego, efektownego dodatku.

Tapeta z laminatem

Białe lakierowane szafki kuchenne są często stosowane po to, by niewielkie pomieszczenie wydawało się większe i jaśniejsze. Oryginalny motyw przełamuje czystą biel, ożywia wnętrze i skupia na sobie wzrok. We wnętrzu powyżej jest to fototapeta z niezwykle energetycznym motywem soczyście zielonej trawy, którą projektantka wybrała spośród setek wzorów w sklepie internetowym. Motyw jest ponadczasowy, a efekt znakomity.

Nad blatem można też umieścić swoje ulubione zdjęcie lub krajobraz, dzięki czemu stworzymy we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Fototapetę da się bez problemu dopasować do długości blatu, gdyż jest oferowana w standardowych wymiarach, ale może też być wykonana w dowolnym formacie na indywidualne zamówienie. Dodatkowo ta fototapeta jest samoprzylepna, można ją wielokrotnie przyklejać i odklejać, dlatego jej naniesienie nie wymaga pracy fachowca. A jeśli podczas aplikacji powstaną jakiekolwiek bąble, wystarczy je przebić i dokleić tapetę do ściany. Tapeta samoprzylepna nadaje się jedynie na gładkie ściany, najlepiej pokryte gładzią, zagruntowane, a następnie pomalowane farbą akrylową. Można ją też łatwo zdemontować i wymienić na nową, gdyż po odklejeniu nie pozostawia na powierzchni ściany lepkiej warstwy.

Mocny akcent nad blatem

fot. Monika Kwiatkowska, projekt: Joanna Kłusak Pracownia Architektoniczna

W artykule znajdziesz:

  • inspirujące pomysły, jak efektownie wykończyć ścianę nad blatem tapetą, szkłem oraz szklanymi panelami
  • wskazówki, jak wykonać różne rodzaje wykończenia
  • informacje, gdzie szukać takich rozwiązań i ile one kosztują
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Wnętrzarskie hity Tekst Monika Ochnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU