Produkt i pomysł

Fornir kamienny

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Kamienne szafki wbrew pozorom nie muszą kosztować fortuny i łatwo je zrobić.

Produkt

Okładzina kamienna ma niewielką grubość – 3 mm – z czego 2 mm to warstwa kamienia zespolona z włóknem szklanym i wzmocniona żywicą epoksydową. Dzięki temu, że okładzina jest lekka i sprężysta, można ją zastosować tam, gdzie użycie grubej, ciężkiej płyty kamiennej byłoby niemożliwe. Jest dostępna w formatkach 122 x 61 cm, które ważą około 1 kg.

Technologia produkcji okładziny z łupku sprawia, że każdy arkusz jest niepowtarzalny. Opiera się na warstwowej strukturze tego kamienia. Po przyklejeniu do bloku skalnego siatki z włókna szklanego i ogrzaniu jego powierzchni możliwe jest oderwanie wraz z siatką cienkiej warstwy łupku. Potem spód takiego arkusza jest wzmacniany żywicą. Okładzina tak jak łupek może mieć różne odcienie, a jej kolor nie ulega zmianie pod wpływem promieni UV.

Fornir kamienny

Kamienny fornir ma taką samą strukturę jak masywne płyty łupku (na zdjęciu fornir w kolorze South Grey o wymiarach arkusza 122 x 61 cm, cena arkusza: 109 zł)

fot. STONE-TRAFFIC

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tzw. kamiennym fornirze
  • inspirację z czym zestawiać okładzinę z łupku
  • podpowiedź, w jaki sposób wykończyć fronty szafek
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Anna Okołowska
Projekt Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak/Qbik Design
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA