Mozaika to bardzo małe elementy z ceramiki, szkła, kamienia lub innych materiałów. W niektórych miejscach łatwiej zrobić z nich okładzinę niż z dużych płytek, ale mozaika jest wybierana także ze względów estetycznych. Jakie wymagania stawia glazurnikom?
Mozaika to okładzina z najmniejszych elementów z ceramiki, szkła, kamienia lub bardziej zaskakujących produktów, jak choćby drewno. Ma formę małych kostek, podłużnych pasków, owali, krążków, trójkątów bądź elementów o bardziej fantazyjnym obrysie, naklejonych zazwyczaj na siatkę papierową bądź poliestrową lub połączonych z wierzchu folią albo papierem, żeby nie trzeba było każdej z kosteczek naklejać na podłoże osobno.
Mozaika stosowana jest przeważnie do wykańczania pewnych fragmentów ścian w łazienkach lub kuchniach i tworzy wtedy zgodną kompozycję z dużymi elementami. Ładnie prezentuje się także na podłodze, używana bywa do obudowy blatów, wykłada się nią ponadto kabiny prysznicowe, a nawet niecki basenów. Mozaiki skomponowane z drobnych, regularnych kawałków świetnie nadają się do dekoracji powierzchni zaokrąglonych i wklęsłych. Pod tym względem żadne płytki im nie dorównują. Ponadto są bardziej odporne na uszkodzenia niż duże, które łatwiej doprowadzić do pęknięcia ...
W artykule znajdziesz:
- omówienie różnego rodzaju mozaik - ceramicznych, szklanych, metalowych a nawet drewnianych
- wyjaśnienie, jakie powierzchnie warto nimi wykańczać
- rady, jaki klej i jaką fugę wybrać do montażu mozaiki
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych