Płytki rzucone na matę
Zastosowanie mat uszczelniająco-kompensacyjnych
Tarasy, balkony i łazienki to miejsca, w których okładziny z płytek są najbardziej narażone na wodę i groźne naprężenia. Aby zapobiec ich destrukcyjnemu działaniu, warto zrobić pod kaflami warstwę ze specjalnej maty.
Płytki na płaszczyznach poziomych i pionowych wbrew pozorom nie stanowią szczelnej okładziny. Utworzonej między nimi sieci mineralnych fug brak właściwości hydroizolacyjnych i gdy zostaną one zalane wodą, ta przesączy się przez nie, powodując zawilgocenie wszystkiego, co pod spodem. A o zalanie nietrudno. Wystarczy, że ktoś z domowników zapomni, że napełnia wannę, lub dojdzie do awarii rurki z wodą, rozszczelnienia zaworu lub uszkodzenia baterii podtynkowej. Już po godzinie mokre staną się strop i ściany. Sufit piętro niżej oszpecą żółte zacieki, podobnie jak ściany pomieszczeń sąsiadujących z łazienką.
Z tarasem lub balkonem będzie gorszy problem. Brak szczelnej izolacji podpłytkowej doprowadzi tam do tego, że zimą woda, która wniknie pod okładzinę, zacznie zamarzać, zwiększając tym samym swoją objętość. Skutek jest łatwy do wyobrażenia. Płytki, jedna po drugiej, zaczną odspajać się od podłoża, a na nas spadnie konieczność pilnego ...
W artykule znajdziesz:
Wyjaśnienie czym są i do czego służą maty uszczelniająco-kompensacyjne
Porównanie rodzajów takich mat
Wskazówki dotyczące ich stosowania w pomieszczeniach i na zewnątrz domów
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych