Renta dożywotnia czy kredyt odwrócony

Dla kogo i na jakich zasadach

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Produkty finansowe pozwalające osobom starszym czerpać dochody z własnego mieszkania w zamian za przeniesienie własności są bardzo popularne w krajach Zachodu. U nas rynek ten ciągle raczkuje.

Brak uregulowań prawnych, wiedzy i odpowiedniej oferty powoduje, że zainteresowanie takimi produktami jest niewielkie. Tymczasem mogłyby one znacznie poprawić sytuację materialną osób starszych i być remedium na problemy wynikające z niekorzystnych tendencji demograficznych.

O jakich produktach mowa? Chodzi oczywiście o odwrócony kredyt hipoteczny i rentę dożywotnią (zwaną też odwróconą hipoteką). Są to podobne, ale nie takie same instrumenty finansowe, których zadaniem jest pozyskiwanie kapitału dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości i jednoczesne umożliwienie im dalszego w niej zamieszkiwania - w zamian za przeniesienie własności lub ustanowienie hipoteki na rzecz banku.

Renta dozywotnia czy kredyt odwrócony.jpeg
fot. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • czym różnią się kredyt odwrócony i renta dożywotnia
  • na jakie kwoty można liczyć w obu systemach
  • czy na polskim rynku znajdziemy dobrą i bezpieczną ofertę
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2019 Tekst Marcin Moneta
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA