Renta dożywotnia czy kredyt odwrócony

Dla kogo i na jakich zasadach

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Produkty finansowe pozwalające osobom starszym czerpać dochody z własnego mieszkania w zamian za przeniesienie własności są bardzo popularne w krajach Zachodu. U nas rynek ten ciągle raczkuje.

Brak uregulowań prawnych, wiedzy i odpowiedniej oferty powoduje, że zainteresowanie takimi produktami jest niewielkie. Tymczasem mogłyby one znacznie poprawić sytuację materialną osób starszych i być remedium na problemy wynikające z niekorzystnych tendencji demograficznych.

O jakich produktach mowa? Chodzi oczywiście o odwrócony kredyt hipoteczny i rentę dożywotnią (zwaną też odwróconą hipoteką). Są to podobne, ale nie takie same instrumenty finansowe, których zadaniem jest pozyskiwanie kapitału dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości i jednoczesne umożliwienie im dalszego w niej zamieszkiwania - w zamian za przeniesienie własności lub ustanowienie hipoteki na rzecz banku.

Renta dozywotnia czy kredyt odwrócony.jpeg
fot. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • czym różnią się kredyt odwrócony i renta dożywotnia
  • na jakie kwoty można liczyć w obu systemach
  • czy na polskim rynku znajdziemy dobrą i bezpieczną ofertę
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2019 Tekst Marcin Moneta
warto przeczytać
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ