Źródło ciepła
Dom mieszkalny całoroczny musi być ogrzewany, a do tego jest potrzebny zestaw urządzeń i elementów dodatkowych nazywany popularnie źródłem ciepła lub kotłownią. Kiedy wybieramy źródło ciepła, musimy przede wszystkim ustalić, czym je zasilać, gdzie ulokować w domu i ile to będzie kosztowało.
1. Planuj
Dawniej w projektach architektonicznych domów jednorodzinnych zwykle znajdowało się pomieszczenie o nazwie kotłownia przeznaczone, zgodnie z tą nazwą, do ulokowania w nim kotła i wszystkich dodatkowych elementów potrzebnych do jego działania. Dzisiaj coraz częściej zamiast „kotłowni” mamy „pomieszczenie gospodarcze” lub „pomieszczenie techniczne”, które jest miejscem na źródło ciepła, czyli komplet urządzeń i elementów dodatkowych niezbędnych do zapewnienia w domu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla jego mieszkańców, a często także inne potrzebne w domu sprzęty i urządzenia (na przykład centralny odkurzacz, pralkę, suszarkę).
Ale można też obejść się bez takiego pomieszczenia, czyli mieć dom bez kotłowni. Nie można jednak mieć domu całorocznego bez źródła ciepła.
Ogrzewanie mogą z powodzeniem zapewniać urządzenia dające się ulokować w pomieszczeniach mieszkalnych – elektryczne ogrzewacze, elektryczne kable lub maty grzejne albo kominek zasilający instalację centralnego ogrzewania i ustawiony w ...
W artykule znajdziesz:
- rodzaje źródeł ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych
- zalety i ograniczenia poszczególnych źródeł ciepła
- orientacyjne koszty zakupu i korzystania z wybranych rozwiązań
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych