Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych w domu

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Można z nich stworzyć domową elektrownię, której działanie nic nie kosztuje.

Stosowanie fotoogniw umożliwia korzystanie z energii bez uszczuplania naturalnych zasobów paliw kopalnych i emisji zanieczyszczeń do atmosfery (nie licząc tego, co jest potrzebne do wyprodukowania ogniw). Przede wszystkim jednak zapewnia darmową energię elektryczną do zasilania wszelkich urządzeń.

Coraz bardziej opłacalne

Do niedawna instalacje fotowoltaiczne były atrakcyjne jedynie w sytuacji, gdy nie dało się połączyć z siecią elektroenergetyczną bądź gdy było to wyjątkowo kosztowne czy kłopotliwe. Dlatego funkcjonujące od kilkunastu lat na naszym rynku firmy oferujące panele fotowoltaiczne kierowały ten produkt głównie do właścicieli łodzi, pojazdów kempingowych i działek rekreacyjnych zlokalizowanych na pustkowiu.

Zastosowanie w domu

Presja, by redukować emisję zanieczyszczeń, i gwałtowny spadek cen fotoogniw powodują, że elektrownie słoneczne budowane z paneli fotowoltaicznych stają się atrakcyjną alternatywą dla elektrowni konwencjonalnych

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • propozycje zastosowania instalacji fotowoltaicznej
  • dlaczego nie warto kupować zbyt wielu paneli
  • jaka jest ich trwałość
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Fotowoltaika w domu Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU