Wentylacja
Każdy dom trzeba wyposażyć w system wentylacji. Nie tylko dlatego, że wymagają tego przepisy, ale przede wszystkim w trosce o komfort mieszkańców i kondycję budynku. Jak go dobrze zbudować?
1. Planuj
Wentylacja jest potrzebna po to, by dostarczać do wnętrza domu świeże powietrze zawierające tlen niezbędny do oddychania i do spalania paliw w urządzeniach grzewczych, a usuwać z niego powietrze zużyte, zanieczyszczone wilgocią powstającą podczas gotowania, prania lub kąpieli, produktami spalania oraz rozmaitymi substancjami chemicznymi.
Niedobór tlenu w niedostatecznie wentylowanych wnętrzach ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników. Może też sprowadzić na nich bezpośrednie zagrożenie, jeśli będzie powodem zakłócenia procesu spalania w gazowych kotłach, podgrzewaczach wody, kuchenkach czy kominkach. Nadmiar wilgoci w powietrzu działa niszcząco na mury budynku i elementy jego wyposażenia.
Za słaba wentylacja to problem wielu domów, ale zbyt intensywna jest także kłopotliwa. Zimą nadmiernie wysusza powietrze w pomieszczeniach i zwiększa zapotrzebowanie na ciepło do jego ogrzewania.
Choć wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest dość powszechnie uznawana za najlepsze, co dotychczas wymyślono ...
W artykule znajdziesz:
- zasady prawidłowego wentylowania domów jednorodzinnych
- wskazówki dotyczące budowy kanałów wentylacji grawitacyjnej
- sposoby prowadzenia instalacji wentylacyjnej mechanicznej z odzyskiem ciepła
- najważniejsze cechy rekuperatorów
- sposób wykonania i zasadę działania różnych typów GWC
- orientacyjne koszty wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej z odzyskiem
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych