Wentylacja naturalna
Najbardziej popularnym rodzajem wentylacji budynków mieszkalnych w Polsce, stosowanym od lat, jest wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną.
Wentylacja grawitacyjna działa dzięki siłom natury. Główną siłą napędową powodującą wymianę powietrza jest różnica gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Zimne powietrze zewnętrzne ma większą gęstość, a więc i ciężar, niż powietrze cieplejsze znajdujące się w budynku. Ogrzane, lekkie powietrze ulatuje w naturalny sposób, dzięki różnicy gęstości, przez kanały wentylacyjne. W jego miejsce do budynku przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Napływ powietrza wzmaga się także pod wpływem działania wiatru. Oczywiste więc jest, że działanie wentylacji naturalnej zależy zarówno od pogody, jak i pory roku i dnia.
Aby wentylacja naturalna działała sprawnie, do budynku musi się dostać odpowiednia ilość powietrza. Następnie powietrze wewnątrz budynku musi swobodnie przepływać, a na koniec musi być sprawnie usuwane. Jeżeli którykolwiek z tych elementów wentylacji grawitacyjnej nie będzie działać należycie, cały system nie będzie sprawny.
Siły natury w znaczny ...
W artykule znajdziesz:
- Informacje o wentylacji grawitacyjnej
- Sposoby doprowadzenia powietrza
- Typy i rozmieszczenie nawiewników
- Rodzaje nasad kominowych
- Co zakłóca wentylację naturalną
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych