Wentylacja naturalna

Tomasz Trusewicz
Tomasz Trusewicz

Najbardziej popularnym rodzajem wentylacji budynków mieszkalnych w Polsce, stosowanym od lat, jest wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna działa dzięki siłom natury. Główną siłą napędową powodującą wymianę powietrza jest różnica gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Zimne powietrze zewnętrzne ma większą gęstość, a więc i ciężar, niż powietrze cieplejsze znajdujące się w budynku. Ogrzane, lekkie powietrze ulatuje w naturalny sposób, dzięki różnicy gęstości, przez kanały wentylacyjne. W jego miejsce do budynku przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Napływ powietrza wzmaga się także pod wpływem działania wiatru. Oczywiste więc jest, że działanie wentylacji naturalnej zależy zarówno od pogody, jak i pory roku i dnia.

Aby wentylacja naturalna działała sprawnie, do budynku musi się dostać odpowiednia ilość powietrza. Następnie powietrze wewnątrz budynku musi swobodnie przepływać, a na koniec musi być sprawnie usuwane. Jeżeli którykolwiek z tych elementów wentylacji grawitacyjnej nie będzie działać należycie, cały system nie będzie sprawny.

Siły natury w znaczny ...

W artykule znajdziesz:

  • Informacje o wentylacji grawitacyjnej
  • Sposoby doprowadzenia powietrza
  • Typy i rozmieszczenie nawiewników
  • Rodzaje nasad kominowych
  • Co zakłóca wentylację naturalną
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dobra wentylacja 10/2019 Tekst Tomasz Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU