Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wytyczne projektowe

Szymon Firląg
Szymon Firląg

Trudno osiągnąć standard niskoenergetyczny bez zastosowania systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Pozwala ona na znaczne ograniczenie zużycia energii cieplnej na podgrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać, że w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło to właśnie wentylacja ma największy wpływ na wielkość wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji EUco.

System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zapewnia stałe doprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz i usuwanie zużytego. Nie tylko pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła, ale ma decydujący wpływ na komfort użytkowania domu, chroniąc przed nadmiernym wzrostem stężenia zanieczyszczeń: dwutlenku węgla, pary wodnej, kurzu czy zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Jest przy tym – w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) – niezależna od panujących warunków atmosferycznych.

Centrala wentylacyjna powinna mieć wysoką sprawność odzysku ciepła, automatyczną regulację wydajności, a przy tym pobierać niewiele energii

fot. Cezary Sankowski

W artykule znajdziesz:

  • szczegółowe informacje na temat centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła,
  • wymagania dotyczące instalacji,
  • odpowiedź na pytanie: "Po co GWC?",
  • wskazówki, jak ograniczyć hałas związany z pracą wentylacji.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU