Wentylacja hybrydowa
Choć to stosunkowo nowe rozwiązanie i wciąż rzadko stosowane, ma zalety, które można wykorzystać zwłaszcza podczas modernizacji wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja grawitacyjna jest w domach jednorodzinnych stosowana najczęściej. Jej zwolennicy cenią w niej bezgłośną pracę i brak konieczności zasilania energią elektryczną. Należy jednak mieć świadomość jej wad. Do mankamentów wentylacji naturalnej należy zaliczyć przede wszystkim jej zmienną skuteczność, zależną od pory roku i warunków zewnętrznych.
Alternatywą dla wentylacji naturalnej jest wentylacja mechaniczna. Jej zaletami są: możliwość stałej, skutecznej wymiany powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych oraz możliwość dostosowania intensywności wentylacji do potrzeb. Przeciwnicy wentylacji mechanicznej zarzucają temu rozwiązaniu konieczność zapewnienia zasilania elektrycznego, a tym samym ponoszenia kosztów eksploatacji.
Rozwiązaniem, które może zadowolić zwolenników wentylacji naturalnej, a jednocześnie pozwoli uniknąć jej wad, jest wentylacja hybrydowa. Zasada jej działania sprowadza się do tego, że działa ona w sposób naturalny w czasie, gdy sprzyjają temu warunki wewnętrzne i zewnętrzne, natomiast gdy są one niewystarczające do sprawnej wymiany powietrza, system ...
W artykule znajdziesz:
- Co to jest wentylacja hybrydowa
- Jak zbudować system wentylacji hybrydowej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych