W sieci czy poza siecią

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Instalacja fotowoltaiczna może być wyspowa, czyli działać niezależnie od sieci elektroenergetycznej (off-grid). Ale żeby móc sprzedawać energię, trzeba stworzyć system on-grid, czyli połączyć instalację z siecią.

Żeby zakup instalacji fotowoltaicznej można było uznać za sensowny, trzeba jakoś rozwiązać problem okresowego nadmiaru lub niedostatku energii pozyskiwanej z ogniw. Można to zrobić, łącząc własny system z siecią elektroenergetyczną albo zdecydować się na system wyspowy z akumulatorami.

W sieci czy poza siecią

U naszych zachodnich sąsiadów na produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych można było sporo zarobić, dlatego tam panele instalowano, gdzie się tylko dało. U nas lepiej dobrać moc instalacji tak, żeby móc w całości wykorzystywać uzyskiwaną z niej energię

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • zalety i wady instalacji fotowoltaicznych podłączonych i niepodłączonych do sieci elektroenergetycznej
  • najpopularniejsze zastosowania instalacji off-grid
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Fotowoltaika w domu Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU