W parze z rekuperacją
Gruntowy wymiennik ciepła
Wentylacja mechaniczna to gwarancja skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach, ale bez dodatkowych zabiegów także większe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania powietrza wentylacyjnego. Gruntowy wymiennik ciepła może je nieco zmniejszyć i poprawić jakość pracy rekuperatora.
Nowo budowane domy muszą mieć niski współczynnik zapotrzebowania na energię pierwotną. Nie tylko dlatego, żeby spełnić wymagania będące podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę, ale przede wszystkim po to, by ilość energii koniecznej do ich ogrzewania, wentylacji czy podgrzewania wody użytkowej była na racjonalnie niskim poziomie. Z tego powodu coraz lepiej się je ociepla, staranniej uszczelnia, a także wyposaża w odnawialne źródła energii.
W szczelnych, dobrze ocieplonych domach wentylacja grawitacyjna uzależniona od niesprzyjających warunków architektonicznych (krótkie kanały wentylacyjne, sąsiedztwo innych budynków lub przegród zakłócających przepływ powietrza przy wylotach kominów) i nieprzewidywalnych atmosferycznych jest przeważnie nieskuteczna. Dlatego coraz częściej także w domach jednorodzinnych instaluje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, zazwyczaj wyposażoną w rekuperator, a czasem także w gruntowy wymiennik ciepła (GWC).
Pierwszy odzyskuje część ciepła z powietrza wentylacyjnego usuwanego z pomieszczeń i przekazuje je do powietrza nawiewanego ...
W artykule znajdziesz:
- sposób dzialania i korzyści z zastosowania GWC w systemach wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej
- zasady budowy bezprzeponowych i przeponowych GWC
- orientacyny koszt wymiennika gruntowego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych