System ogrzewania

Wymagania dla źródeł ciepła i instalacji

Szymon Firląg
Szymon Firląg

Instalacja centralnego ogrzewania w budynkach niskoenergetycznych nie musi różnić się w zasadniczy sposób od tej w standardowych, ale z uwagi na bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło musi sprostać specyficznym wymaganiom. Przede wszystkim powinna być zaprojektowana na mniejsze moce grzewcze, a także zapewniać możliwie wysoką sprawność wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania ciepła.

W budynkach niskoenergetycznych koszt pracy urządzeń pomocniczych zamontowanych w instalacji może mieć duży udział w całkowitych kosztach eksploatacji. Dlatego zastosowane w instalacjach pompy powinny charakteryzować się najwyższą klasą efektywności energetycznej. Rozwiązania instalacyjne powinny być proste i zbliżone do standardowych. Wykorzystanie zbyt dużej liczby różnych źródeł ciepła (na przykład pompa ciepła plus kominek plus kolektory słoneczne) może znacząco zwiększyć zużycie energii pomocniczej, a także utrudnić właściwą regulację systemu.

Wiszące kotły kondensacyjne to dobry wybór do niewielkich domów. Nie zajmują dużo miejsca i pracują ekonomicznie dzięki automatycznemu układowi regulacji mocy

fot. Małgorzata Góra

W artykule znajdziesz:

  • klasy energetyczne dla urządzeń grzewczych,
  • podpowiedzi, jaki system ogrzewania wybrać,
  • porady nt. instalacji grzewczej.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

warto przeczytać