Sauna w domu

Dla zdrowia, relaksu, komfrotu

Konrad Koper
Konrad Koper

Coraz więcej osób docenia zdrowotne i relaksacyjne walory kąpieli w saunie i chce z nich korzystać nie tylko podczas pobytu w hotelu czy spa, ale także we własnym domu. Jak to zrobić? Jakie kwestie należy uwzględnić podczas projektowania i budowy?

W nowo powstającym domu miejsce na saunę najlepiej zarezerwować już podczas powstawania projektu. W istniejącym można ją zbudować przy okazji remontu.

Domowa sauna nie ma dużych wymagań. Powszechny jest brak świadomości inwestorów, że można ją zainstalować niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Wystarczą niewielka powierzchnia (od 1,5 m2) oraz możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania pieca. Nie powinna być jednak ulokowana w przypadkowym, za małym, zbyt ciasnym pomieszczeniu, w zimnej piwnicy czy brudnym garażu, bo takie warunki szybko zniechęcą nawet największych fanów saunowania.

Warto się wzorować na rozwiązaniach z krajów skandynawskich, które w tej dziedzinie mają wieloletnią tradycję. W Finlandii sauna znajduje się niemal w każdym domu.

Budowa sauny trwa 2-3 dni, a przy odrobinie umiejętności i chęci do majsterkowania można ją zrealizować samodzielnie.

Taka sauna nie jest też kosztowna. Jednak żeby była ...

sauna.jpeg
Kiedy sauna powstaje na etapie projektowania domu, zwłaszcza sporego, może się stać elementem większej komfortowej strefy relaksu. Jednak nie trzeba koniecznie mieć aż tak dużo miejsca, żeby ją sobie zbudować w domu fot. Tomasz Zakrzewski, projekt: Romuald Malina

W artykule znajdziesz:

  • zasady projektowania i budowania sauny
  • pomysły na lokalizację sauny w domu
  • sposoby korzystania z kąpieli w saunie

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst Konrad Koper
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR