Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Do instalacji wentylacyjnych

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Po podjęciu decyzji o wyposażeniu domu w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła trzeba podjąć kolejną – czy robić gruntowy wymiennik ciepła?

Głównym powodem, dla którego ktoś decyduje się na wentylację z odzyskiem ciepła, jest zwykle chęć obniżenia kosztów ogrzewania domu, kolejnym – komfort, jaki zapewnia wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Na oba te czynniki wpływa zastosowanie w niej gruntowego wymiennika ciepła. To rozwiązanie, które pozwala zwiększyć sprawność rekuperacji i wykorzystywać darmową energię akumulowaną w gruncie do ogrzewania pomieszczeń. Atrakcją jest też możliwość chłodzenia ich latem wyłącznie dzięki działaniu wentylacji, bez instalowania w tym celu jakichkolwiek energochłonnych urządzeń. Użytkownicy GWC często właśnie to uznają za jego największą zaletę.

Temperatura powietrza zasysanego przez rekuperator podczas pokonywania odpowiednio długiej drogi z czerpni terenowej pod powierzchnią ziemi podnosi się zimą i obniża latem – nawet o blisko 20oC

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

odpowiedzi na pytania:

  • do czego służy gruntowy wymiennik ciepła dla instalacji wentylacyjnej
  • jakie są rodzaje GWC
  • jak się je wykonuje
  • jak działają i jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU