Rekuperacja zdecentralizowana
Świeże powietrze osobno w każdym wnętrzu
Bez centrali wentylacyjnej i sieci kanałów można także zapewnić odpowiednią jakość powietrza we wnętrzach. Jak to zrobić?
I w starych budynkach mieszkalnych, i w większości nowo budowanych standardem jest wentylacja grawitacyjna. Nowe domy mają szczelną stolarkę i nawiewniki, przez które powietrze niezbędne do sprawnego funkcjonowania wentylacji dostaje się do wnętrza. Stare są sukcesywnie poddawane termomodernizacji, której elementem jest zazwyczaj także wymiana okien na nowe – szczelne z nawiewnikami. Systemy wentylacji grawitacyjnej w takich domach są też nierzadko usprawniane przez instalowanie wentylatorów wyciągowych w kanałach wywiewnych w łazienkach i/lub kuchniach.
Takie działania są – z jednej strony – korzystne, bo umożliwiają zapewnienie wymiany powietrza na oczekiwanym lub zbliżonym do ideału poziomie, z drugiej jednak – intensyfikują napływ zimnego powietrza do wnętrza domu, a więc stoją w sprzeczności z dążeniem do energooszczędności. A ta stała się w ostatnich latach priorytetem. Dlatego dostrzeżono potrzebę mechanicznego wentylowania szczelnych budynków i odzyskiwania ciepła z usuwanego z nich powietrza. W nowo ...
W artykule znajdziesz:
- zasadę działania rekuperacji zdecentralizowanej
- rekomendacje odnośnie do miejsca jej stosowania
- wskazówki montażowe
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych