Prysznic na poziomie

Instalacja do płaskiego brodzika

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Płaski brodzik prysznicowy to modne i praktyczne rozwiązanie. Sprawdź, jakie wymagania musi spełniać doprowadzona do niego instalacja kanalizacyjna.

Lubimy to, co modne, a w aranżacji łazienek już od jakiegoś czasu modne są bardzo płaskie brodziki lub odpowiednio ukształtowana płaszczyzna podłogi z zamontowanym w niej odpływem. Przy takim rozwiązaniu podejście kanalizacyjne musi być tak wykonane, aby mimo znacznej średnicy rur, ich wymaganego spadku w kierunku pionu kanalizacyjnego oraz głębokości syfonu odpływowego wszystkie elementy, których łączna grubość wynosi 12-15 cm, zmieściły się poniżej planowanego poziomu posadzki w łazience. W nowo budowanym domu wystarczy odpowiednio zaprojektować przebieg instalacji kanalizacyjnej oraz grubość wylewki i innych warstw podłogi, w gotowym trzeba się dostosować do istniejących ograniczeń, ale często też jest to możliwe.

Jeśli chcesz mieć kabinę prysznicową z bardzo płaskim brodzikiem lub bez niego, najlepiej zdecyduj się na to podczas budowy domu. Po ułożeniu wszystkich warstw podłogi w łazience wykonanie instalacji do takiego prysznica będzie dużo trudniejsze

fot. Radosław Wojnar, projekt: Jadwiga Rydygier

W artykule znajdziesz:

  • zalety płaskiego brodzika i płaszczyzny odpływowej
  • podstawowe cechy syfonu do płaskiego brodzika, odpływu punktowego oraz odpływu liniowego
  • wymagania dotyczące wykonania płaszczyzny odpływowej w nowo budowanym i istniejącym domu
  • podstawowe zasady budowy płaszczyzny odpływowej.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2016 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU