Poza siecią
Instalacja wyspowa ( off-grid )
Działa niezależnie od sieci elektroenergetycznej. Może zasilać urządzenia bezpośrednio, przez regulator ładowania i - jeśli jest taka potrzeba - falownik.
Instalacje wyspowe mogą zasilać bezpośrednio urządzenia stałoprądowe - prądem stałym wprost z modułów fotowoltaicznych. Taki układ jest wprawdzie konstrukcją najprostszą, a więc i najtańszą, ale też najmniej efektywną. Wynika to z tego, że moc płynąca od modułów jest zmienna w zależności od natężenia promieniowania słonecznego. Niestabilne warunki zasilania przyczyniają się do skrócenia żywotności zasilanych urządzeń. W takim układzie nie ma możliwości ładowania akumulatorów ani zasilania urządzeń zmiennoprądowych. W praktyce stosuje się go na przykład do ogrzewania wody grzałką elektryczną.
Żeby możliwe było ładowanie akumulatorów, w instalacji jest potrzebny regulator ładowania oparty na technologii mikroprocesorowej (MPPT). Dzięki temu urządzeniu energia do zasilanych urządzeń jest dostarczana równomiernie. Jego zadaniem jest między innymi zabezpieczenie systemu przed prądem zwrotnym, żeby akumulatory nie ...
W artykule znajdziesz:
- Jak działa Instalacja wyspowa (off-grid)
- Jak dopasować akumulator
- Off-grid czy on-grid - co wybrać?
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych