Pompy cyrkulacyjne
Jakie i za ile
Przepisy nie nakazują stosowania układu cyrkulacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, ale czasami warto go mieć. Jego najważniejszym elementem jest specjalna pompa.
Układ cyrkulacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych wykorzystuje się coraz rzadziej, bo przyczynia się do zwiększenia ich energochłonności. Jednak gdy punkty poboru ciepłej wody znajdują się daleko od jej podgrzewacza, brak cyrkulacji bywa dokuczliwy – po otwarciu zaworu czerpalnego początkowo wypływa z niego woda, która przez dłuższy czas znajdowała się w rurach, więc mogła się już wychłodzić. Ciepła pojawia się dopiero po opróżnieniu całego przewodu. Jeśli jego długość wynosi 20 m, a średnica nominalna 20 mm, to mieszczą się w nim blisko 3 l wody. Jej spuszczenie trwa mniej więcej pół minuty – co jest szczególnie irytujące, gdy wchodzi się pod prysznic – a ze spływającej w tym czasie wody nie ma żadnego pożytku.
W poprawnie wykonanej instalacji ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją taka niedogodność nie występuje. Jest w niej dodatkowy przewód umożliwiający powrót wody do podgrzewacza z okolic najbardziej oddalonego od niego punktu poboru (gdy punkty poboru są podłączone szeregowo do jednego przewodu; w układzie równoległym jest potrzebnych kilka przewodów cyrkulacyjnych) oraz pompa wymuszająca krążenie wody przy zamkniętych zaworach czerpalnych w utworzonej w ten sposób pętli. Dzięki temu woda wypełniająca przewody jest na bieżąco dogrzewana w podgrzewaczu i dostępna natychmiast po otwarciu wypływu w każdym punkcie instalacji. Poza tym wymuszony ruch ciepłej wody zapobiega powstawaniu w rurach tak zwanych zastoin, w których są bardzo dobre warunki do rozwoju bakterii – ich obecność powoduje pogorszenie smaku i zapachu wody, mogą być nawet przyczyną chorób.
W artykule znajdziesz:
- informacje, kiedy potrzebny jest układ cyrkulacji w instalacji ciepłej wody użytkowej
- rady, jakie pompy nadają się do takiego zastosowania
- wyliczenie, ile kosztuje działanie cyrkulacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych