Pompa ciepła do niedużego domu
Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto wnioski, jakie wyciągnęliśmy z ich porównania.
Ten, kto zamierza wybudować dom przestronny, wygodny, nowoczesny i energooszczędny, zapewne zastanawia się nad zastosowaniem do jego ogrzewania pompy ciepła. Poprosiliśmy więc producentów tych urządzeń o przedstawienie oferty przygotowanej w oparciu o przykładowy projekt. Płynące z tego wnioski powinny zainteresować każdego, kto rozważa zakup pompy ciepła do dobrze zabezpieczonego przed stratami ciepła domu jednorodzinnego o powierzchni około 140 m2. Chcieliśmy, żeby rozwiązanie było typowe – pompa ma zasilać instalację c.o. i zapewnić ciepłą wodę użytkową czwórce domowników. Interesował nas koszt wykonania kompletnego systemu grzewczego z urządzeniami w rozsądnej cenie, w standardzie zapewniającym domownikom komfort. Zdecydowaliśmy, że w całym domu chcielibyśmy mieć niskotemperaturowe wodne ogrzewanie podłogowe, bo jest ono zalecane w przypadku instalacji z pompą ciepła ze względu na znaczny spadek jej efektywności wraz ze wzrostem temperatury podgrzewanej wody.

Wygodny dom parterowy dla czteroosobowej rodziny. Niski wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do jego ogrzewania i wentylacji EUco+w = 35,31 kWh/(m2.rok) to argument przemawiający za wyposażeniem go w instalację grzewczą z pompą ciepła. Projekt: Szklana przystań – Murator M150, architekt Katarzyna Słupeczańska
rys. Katalog Murator PROJEKTY DOMÓWW artykule znajdziesz:
- wyceny instalacji z pompą ciepła do ogrzewania średniej wielkości domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej
- porównanie pomp ciepła glikol-woda i powietrze-woda różnych producentów
- różnice w konstrukcji urządzeń i kosztach ich eksploatacji

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych