Podgrzewanie wody użytkowej
Zapewnienie komfortu przy zachowaniu efektywności energetycznej
Bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania sprawia, że w bilansie energetycznym budynków niskoenergetycznych dużo większą rolę zaczyna odgrywać zapotrzebowanie na energię potrzebną do podgrzania wody użytkowej. Wybierając system c.w.u., należy dążyć do zapewnienia nie tylko komfortu użytkowania, ale też wysokiej efektywności energetycznej tego systemu. Aby to osiągnąć, w pierwszej kolejności trzeba zmniejszyć straty ciepła podczas dystrybucji i cyrkulacji ciepłej wody, ograniczyć jej zużycie oraz – jeśli jest to opłacalne ekonomicznie – wykorzystać do przygotowywania c.w.u. odnawialne źródła energii.
Co rozumiemy pod pojęciem komfortu użytkowania? Dostarczana przez instalację woda musi mieć odpowiednie ciśnienie i stabilną temperaturę, tak by było jej pod dostatkiem nawet w najbardziej oddalonych od źródła ciepła punktach poboru. Temperatura wody ciepłej wypływającej w punkcie czerpalnym powinna być nie niższa niż 55oC i nie wyższa niż 60oC ...
W artykule znajdziesz:
- sposoby przygotowania c.w.u.,
- porady dotyczące doboru źródła ciepła i jego mocy,
- informacje nt. instalacji ciepłej wody oraz możliwości zastosowania do przygotowania c.w.u. odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych