Poddasze dobrze wentylowane
O czym pamiętać, czego unikać?
Na parterze kanały wentylacyjne mogą być tylko w wybranych pomieszczeniach, na poddaszu muszą być we wszystkich. Ale to nie wystarczy, żeby wentylacja działała jak należy. Jak ją dobrze zrobić, aby była skuteczna?
Współczesne domy z dobrze ocieplonymi przegrodami i dachem oraz szczelnymi oknami i drzwiami są jak hermetyczne puszki. Żeby usuwać z nich zanieczyszczenia powstające podczas eksploatacji (głównie parę wodną) oraz dostarczać świeże powietrze niezbędne ludziom do oddychania i urządzeniom grzewczym do spalania, potrzebna jest dobra wentylacja. Taka, która zapewni skuteczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku, bez względu na porę roku i niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Od sprawności systemu wentylacyjnego zależy jakość powietrza w domu oraz trwałość konstrukcji i wykończenia domu.
Dziś coraz częściej uważa się, że warunki może zapewnić jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Mimo to w wielu nowo powstających domach nadal projektuje się i wykonuje wentylację grawitacyjną. W ten sposób jest też wentylowana większość istniejących domów jednorodzinnych.

Każde pomieszczenie na poddaszu powinno mieć osobny kanał wentylacyjny. Im więcej kanałów, tym większa liczba wystających nad dachem kominów
fot. Piotr Mastalerz, projekt: Magdalena i Mateusz GórnikowieW artykule znajdziesz:
- najczęstsze przyczyny nieskutecznej wentylacji na poddaszu
- zasady prawidłowego wentylowania pomieszczeń na poddaszu
- wskazówki dotyczące budowy kominów wentylacyjnych
- sposoby poprawienia jakości wentylacji

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych