Optymalizatory mocy
Do czego służą. Korzyści, koszty
To elektroniczne urządzenia, których głównym zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych. Nawet jeśli w instalacji fotowoltaicznej wszystkie moduły są tego samego typu i teoretycznie mają takie same parametry elektryczne, to w wyniku zabrudzenia, starzenia, zacienienia, nagrzewania zaczynają się one od siebie różnić, a moc całego łańcucha połączonych szeregowo modułów zmniejsza się proporcjonalnie do mocy najsłabszego z nich. Dzięki zastosowaniu optymalizatorów praca każdego modułu staje się niezależna, więc te słabsze nie mają negatywnego wpływu na pracę mocniejszych i instalacja dostarcza więcej energii.
Inną funkcjonalnością optymalizatorów jest możliwość monitorowania parametrów pracy każdego modułu - mocy, temperatury, prądu i napięcia. Pozwala to szybko zdiagnozować usterkę bądź nieprawidłowe działanie.
Optymalizatory mają też rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, na przykład obniżenie napięcia do poziomu bezpiecznego w przypadku awarii czy zaniku napięcia w sieci.
Optymalizatory montuje się pod modułami ...
W artykule znajdziesz:
- Do czego służą optymalizatory mocy
- Jakie są korzyści i koszty
- Czy warto stosować optymalizatory
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych