Ochrona przed przegrzewaniem
Sposoby zacieniania i pasywnego chłodzenia budynku
Budynki niskoenergetyczne mają cechy, które sprzyjają ich przegrzewaniu. Tak pożądane zimą zyski ciepła od promieniowania słonecznego latem mogą łatwo podnieść temperaturę w pomieszczeniach i powodować ich przegrzewanie. Jednocześnie szczelne i dobrze izolowane przegrody zewnętrzne mogą nie oddawać ciepła tak szybko, jak jest to konieczne.
Dlatego zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji powinno się przewidzieć rozwiązania, które po pierwsze ograniczą ilość zysków ciepła od słońca w okresie lata, po drugie pozwolą na ich szybkie usunięcie. Błędy lub zaniechania poczynione w tym zakresie mogą spowodować, że do utrzymania komfortu w lecie konieczny będzie system aktywnego chłodzenia lub klimatyzacji. Jest to rozwiązanie najgorsze z możliwych, ponieważ zwiększa zapotrzebowanie na energię, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Oszczędność bryły nie wyklucza elementów zacieniających. Przedłużony okap oraz ścianki parawanowe po bokach latem zapewnią osłonę przed przegrzewaniem. Na oknach dachowych można z kolei zainstalować rolety zewnętrzne. Projekt: RAAS Architekci
rys. RAAS ArchitekciW artykule znajdziesz:
- główne przyczyny przegrzewania się budynków,
- rady, jak na co dzień zapobiegać przegrzewaniu domu,
- informacje nt. chłodzenia pasywnego.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych