Objawy złego działania wentylacji

Tomasz Trusewicz
Tomasz Trusewicz

Dobrze działająca wentylacja powinna zapewnić użytkownikom budynku właściwą jakość powietrza. Co wskazuje na to, że działa źle?

Zadaniem wentylacji jest stała wymiana powietrza w budynku – dostarczanie świeżego powietrza zewnętrznego i usuwanie zanieczyszczonego powietrza z budynku. Powinna też usuwać z budynku nadmiar wilgoci i zapewniać bezpieczne działanie urządzeń spalających gaz. Od poprawności działania wentylacji zależy więc trwałość budynku i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Niestety, niewłaściwe działanie wentylacji jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Występuje zwłaszcza w budynkach wentylowanych tradycyjnie, to znaczy za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Problem ten występuje zarówno w budynkach starych, poddanych remontom i przebudowom, jak i nowych.

O niewłaściwym działaniu wentylacji najłatwiej przekonać się w okresie chłodów – od jesieni do wiosny – gdyż wtedy okna są rzadko otwierane, a tym samym nie następuje naturalne przewietrzanie, które nawet w przypadku wadliwej instalacji wentylacyjnej może zapewnić przynajmniej częściową wymianę powietrza w domu.

Współczesne okna i drzwi są coraz cieplejsze i szczelniejsze. Sprzyja to oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzania domu, ale może prowadzić do problemów z wentylacją

Fot. Marcin Czechowicz, projekt: menthol architects

W artykule znajdziesz:

  • Co wskazuje na to, że wentylacja działa źle
  • Skąd się bierze wilgoć i pleśń w domu
  • Przyczyny wadliwego spalania i zatruć tlenkiem węgla
  • Co powoduje zbyt intensywna wentylacja
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dobra wentylacja 10/2019 Tekst Tomasz Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU