Objawy złego działania wentylacji
Dobrze działająca wentylacja powinna zapewnić użytkownikom budynku właściwą jakość powietrza. Co wskazuje na to, że działa źle?
Zadaniem wentylacji jest stała wymiana powietrza w budynku – dostarczanie świeżego powietrza zewnętrznego i usuwanie zanieczyszczonego powietrza z budynku. Powinna też usuwać z budynku nadmiar wilgoci i zapewniać bezpieczne działanie urządzeń spalających gaz. Od poprawności działania wentylacji zależy więc trwałość budynku i bezpieczeństwo jego użytkowania.
Niestety, niewłaściwe działanie wentylacji jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Występuje zwłaszcza w budynkach wentylowanych tradycyjnie, to znaczy za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Problem ten występuje zarówno w budynkach starych, poddanych remontom i przebudowom, jak i nowych.
O niewłaściwym działaniu wentylacji najłatwiej przekonać się w okresie chłodów – od jesieni do wiosny – gdyż wtedy okna są rzadko otwierane, a tym samym nie następuje naturalne przewietrzanie, które nawet w przypadku wadliwej instalacji wentylacyjnej może zapewnić przynajmniej częściową wymianę powietrza w domu.
W artykule znajdziesz:
- Co wskazuje na to, że wentylacja działa źle
- Skąd się bierze wilgoć i pleśń w domu
- Przyczyny wadliwego spalania i zatruć tlenkiem węgla
- Co powoduje zbyt intensywna wentylacja
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych