Nowe wymagania dla kotłów na paliwa stałe
Nie wolno już produkować kotłów wszystkopalnych emitujących dużo zanieczyszczeń. Na rynku pozostają tylko urządzenia niskoemisyjne, o wysokiej sprawności.
Smog występujący zimą w miastach to przede wszystkim efekt działania domowych kotłów na paliwa stałe. Niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia stwarza głównie emitowany przez nie pył zawieszony, a szczególnie jego większe drobiny o średnicy do 10 μm (mikrometrów) nazywane PM10, w których jest obecny rakotwórczy benzo(a)piren. Jego zawartość w powietrzu mogłaby być wielokrotnie mniejsza, gdyby używane w domach jednorodzinnych kotły na paliwa stałe były doskonalsze.
Z wyników badań opublikowanych w 2016 r. przez Instytut Ekonomii Środowiska w Krakowie, przeprowadzonych na losowej próbie właścicieli budynków jednorodzinnych, wynika, że kotły na węgiel są używane w 70% polskich domów, z tego 80% (blisko 3 mln) to najprostsze, tradycyjne kotły zasypowe. Ich jedyną zaletą jest niska cena wynikająca z prostej konstrukcji, a główne wady to niska efektywność i wysoka emisja zanieczyszczeń będąca przyczyną katastrofalnego stanu powietrza w wielu ...
W artykule znajdziesz:
- czym się charakteryzują kotły 5 klasy i z certyfikatem Ecodesign
- jak sprawdzić, czy kocioł jest niskoemisyjny
- o czym informują etykiety efektywności energetycznej umieszczane na kotłach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych