Montaż paneli fotowoltaicznych

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Usytuowanie paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na wydajność instalacji i wynikającą z niej opłacalność jej zastosowania, więc należy mu poświęcić dużo uwagi.

Żeby panele fotowoltaiczne osiągały maksymalną wydajność, trzeba znaleźć dla nich niezacienione miejsce i ustawić je w optymalnej pozycji, w której będą absorbować najwięcej promieniowania słonecznego. Sam montaż polega na przymocowaniu ich tak, żeby nie uległy zniszczeniu na skutek działania wiatru czy śniegu, oraz oczywiście na połączeniu przewodów elektrycznych i zainstalowaniu niezbędnego osprzętu.

Montaż paneli

O sposobie ustawienia paneli czasami decyduje ilość miejsca, które można na nie przeznaczyć. Dlatego jest wiele instalacji z panelami pionowymi – stanowiącymi elewację budynku – mimo że większą moc osiągałyby pochylone, najlepiej pod kątem 35°

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • zasady montażu paneli fotowoltaicznych
  • od czego zależy ich wydajność
  • jaki wpływ ma na nią ich usytuowanie
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Fotowoltaika w domu Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU