Modernizować czy wymieniać

Co zrobić ze starą instalacją elektryczną

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Mamy w domach coraz więcej źródeł światła i urządzeń, które wymagają zasilania energią elektryczną, a przestarzałe instalacje nie są w stanie temu sprostać. Trzeba je zmodernizować albo wymienić na nowe.

Z upływem lat instalacje elektryczne naturalnie się zużywają i ulegają uszkodzeniom. Nie tylko utrudniają korzystanie z licznych wymagających zasilania urządzeń, lecz przede wszystkim mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników oraz dla bezpieczeństwa pożarowego budynku i z tego powodu wymagają modernizacji lub wymiany. Często są też niezgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Wprawdzie z formalnego punktu widzenia ich wymagania muszą spełniać jedynie instalacje w obiektach nowo budowanych oraz modernizowanych po terminie zmiany tych przepisów, jednak zdrowy rozsądek nakazuje nie zaniedbywać wymiany instalacji także wtedy, gdy sam budynek nie jest przebudowywany, ale działająca w nim instalacja jest przestarzała.

Remont instalacji elektrycznej, podobnie jak innych instalacji schowanych pod tynkiem, wymaga zazwyczaj kucia ścian, a więc także zniszczenia wnętrz. Są wprawdzie sposoby zastąpienia starej instalacji nową. Można ułożyć ją na wierzchu ścian, ale taka zmiana jest przez wiele osób nieakceptowana.

Ze ...

Modernizować czy wymieniać

Gdy instalacja elektryczna nie jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników i staje się niebezpieczna dla nich oraz ich mienia, trzeba ją zmodernizować. Prace dobrze jest zgrać w czasie z remontem domu lub mieszkania

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • zakres doraźnych zmian niezbędnych do poprawy stanu bezpieczeństwa instalacji elektrycznej w domu
  • wytyczne dotyczące pełnej modernizacji instalacji
  • zasady prowadzenia przewodów instalacji elektrycznych
  • wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia gniazd elektrycznych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2016 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU