Modernizować czy wymieniać
Co zrobić ze starą instalacją elektryczną
Mamy w domach coraz więcej źródeł światła i urządzeń, które wymagają zasilania energią elektryczną, a przestarzałe instalacje nie są w stanie temu sprostać. Trzeba je zmodernizować albo wymienić na nowe.
Z upływem lat instalacje elektryczne naturalnie się zużywają i ulegają uszkodzeniom. Nie tylko utrudniają korzystanie z licznych wymagających zasilania urządzeń, lecz przede wszystkim mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników oraz dla bezpieczeństwa pożarowego budynku i z tego powodu wymagają modernizacji lub wymiany. Często są też niezgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Wprawdzie z formalnego punktu widzenia ich wymagania muszą spełniać jedynie instalacje w obiektach nowo budowanych oraz modernizowanych po terminie zmiany tych przepisów, jednak zdrowy rozsądek nakazuje nie zaniedbywać wymiany instalacji także wtedy, gdy sam budynek nie jest przebudowywany, ale działająca w nim instalacja jest przestarzała.
Remont instalacji elektrycznej, podobnie jak innych instalacji schowanych pod tynkiem, wymaga zazwyczaj kucia ścian, a więc także zniszczenia wnętrz. Są wprawdzie sposoby zastąpienia starej instalacji nową. Można ułożyć ją na wierzchu ścian, ale taka zmiana jest przez wiele osób nieakceptowana.
Ze ...

Gdy instalacja elektryczna nie jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników i staje się niebezpieczna dla nich oraz ich mienia, trzeba ją zmodernizować. Prace dobrze jest zgrać w czasie z remontem domu lub mieszkania
fot. Andrzej SzandomirskiW artykule znajdziesz:
- zakres doraźnych zmian niezbędnych do poprawy stanu bezpieczeństwa instalacji elektrycznej w domu
- wytyczne dotyczące pełnej modernizacji instalacji
- zasady prowadzenia przewodów instalacji elektrycznych
- wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia gniazd elektrycznych

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych