Między czerpnią a wyrzutnią
Układanie instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej
Wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wymaga więcej wysiłku i większych nakładów finansowych niż zapewnienie w nim wentylacji grawitacyjnej. Ale w ostatecznym rozrachunku się opłaci.
W systemie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej część kanałów to kanały nawiewne – dostarczające świeże powietrze do pokoi, część wywiewne – usuwające zużyte powietrze.
W systemie z odzyskiem ciepła kanały nawiewne i wywiewne są połączone z centralą wentylacyjną i znajdującym się w niej wymiennikiem ciepła (rekuperatorem), w którym strumień ogrzanego powietrza wywiewanego z pomieszczeń przekazuje ciepło chłodniejszemu strumieniowi powietrza czerpanemu z zewnątrz.
Przewody, którymi dostarcza się i usuwa powietrze wentylacyjne, mają spore wymiary i mogą być źródłem hałasu. Dlatego tak ważne jest, by instalacja została dobrze zaprojektowana i starannie, zgodnie z projektem wykonana.
Przekroje kanałów zależą od ilości powietrza, które ma być nimi transportowane – są tym większe, im większa jest wydajność centrali wentylacyjnej.
Ze względu na spore wymiary nie jest łatwo je ukryć, więc sposób ich prowadzenia musi być dokładnie przemyślany. Jeśli projekt architektoniczny domu powstał, zanim zaplanowano zainstalowanie ...
W artykule znajdziesz:
- zasadę działania wentylacji mechnicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła
- wpływ sposobu prowadzenia instalacji wentylacyjnej na projekt architektoniczny domu
- fotoreportaż z układania instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej w domu jednorodzinnym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Piotr Mastalerz