Kocioł gazowy
Jaki kocioł jest odpowiedni do nowego domu średniej wielkości? Przedstawiamy kilka propozycji i na ich przykładzie wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł gazowy.
Jeśli ktoś decyduje się na ogrzewanie domu kotłem gazowym, zwykle chce, żeby służył on także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jest to rozwiązanie wygodne, a jeśli źródłem energii jest gaz ziemny, także uzasadnione ekonomicznie. Dlatego wszystkie urządzenia zarekomendowane nam przez ich producentów to kotły z podgrzewaczami wody. Wszystkie są kondensacyjne – uzyskują bardzo wysoką sprawność dzięki wykorzystywaniu zjawiska uwalniania ciepła podczas skraplania pary wodnej obecnej w spalinach.
Tradycyjne kotły gazowe (niekondensacyjne) nie są już oferowane, bo nie spełniają wymagań obowiązującej od 2015 r. dyrektywy europejskiej ErP dotyczącej efektywności urządzeń grzewczych.
Wyjątkiem są kotły dwufunkcyjne o mocy do 30 kW z otwartą komorą spalania, ale są one kupowane tylko przez tych, dla których ważna jest przede wszystkim jak najniższa cena – głównie do starych domów, w przypadku konieczności wymiany wyeksploatowanego urządzenia na nowe. Zatem nic dziwnego, że żaden ...

Jako przykład na potrzeby doboru kotła posłużył nam projekt domu Bursztynowy blask – Murator M99. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 146,4 m2, mieści się w nim pięć sypialni, dwie łazienki i dodatkowe WC, więc odpowiedni do niego kocioł powinien nie tylko nadawać się do ogrzewania nowoczesnego, dobrze ocieplonego domu, ale też móc zapewnić dużo ciepłej wody do mycia dla kilkuosobowej rodziny
fot. Katalog Murator Projekty DomówW artykule znajdziesz:
- propozycje nowoczesnych kotłów gazowych do c.o. i c.w.u.
- różnice między prezentowanymi modelami
- ich ceny oraz parametry
- wyjaśnienie, jakie korzyści dają zastosowane w nich rozwiązania

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych