Inwestycja w tanie ogrzewanie
Co się opłaca
Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt ogrzewania. Ale najpierw trzeba w to niemało zainwestować. Jak ocenić, na co warto wydać pieniądze?
Budujący dom dążą do tego, żeby był on ładny i wygodny, jednak na ogół starają się też ograniczyć koszt budowy. Nie każdy bierze przy tym pod uwagę to, że niektóre oszczędności skutkują później dużymi wydatkami na utrzymanie domu. Martwiąc się o wysokość raty kredytu, należy pamiętać, że nie tylko ona będzie przez długie lata obciążać domowy budżet. Trzeba będzie także regularnie płacić za paliwo lub energię potrzebne do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie, ale w zależności od stopnia ocieplenia domu i wyboru sposobu ogrzewania zimą co miesiąc może ubywać z kieszeni kilkaset złotych mniej albo więcej. Zatem nawet duży wydatek na przystosowanie domu do tego, żeby jego ogrzewanie było tańsze, może się okazać bardzo dobrą inwestycją.
W artykule znajdziesz:
- przegląd rozwiązań, dzięki którym zmniejszysz wydatki na ogrzewanie domu
- orientacyjne wskaźniki ilości energii potrzebnej do ogrzania domu
- podpowiedź, o ile zmniejszy się zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu oraz wydatki na to po jego termomodernizacji
- sposoby na to, żeby ograniczyć straty energii
- podpowiedź, kiedy warto zainwestować w rekuperator
- wyliczenia, jak zmienią się koszty ogrzewania domu, jeśli wybudujemy go w standardzie energooszczędnym lub pasywnym
- porównanie dwóch urządzeń najlepiej nadających się do tego, by za ogrzewanie płacić jak najmniej
- orientacyjne ceny za 1 kWh ciepła wytworzonego przez najpopularniejsze urządzenia do ogrzewania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Współpraca Andrzej T. Papliński